0 ürün -  0

Çapa Seçim

kars%cc%a7ilas%cc%a7tirma-tablosu

 

                        ÇAPA SEÇİM TABLOSU

capa_secim_tablosu

 

Günlük kullanım: Balıkçılık , yelkencilik, günübirlik gezi gibi kısa süreli , teknede kalmasız kullanımlar için uygun boylardaki çapalar dır. Çapayı atmak ve toplamak nispeten daha kolaydır ve ırgat var ise daha az ırgata yük bindirir.

İleri seviye kullanım: Teknede kalmalı, uzun seyahatler edilen, çok çeşitli dip yapılarıyla karşılaşılan kullanımlar için önerilen boylardaki çapalar dır. Güvenlik ön plandadır.

Not: Mantus yeni nesil çapadır ve başarısı diğer çapalardan çok farklı olarak , üzerine ekstra ağırlık eklenmediği halde , uç ağırlığının çapanın yarı ağırlığını ( % 50) çekmesidir. Kendisine en yakın rakiplerinde bile ( ve çoğunda ağırlık eklenmiş olmasına rağmen) uç ağırlık oranı % 30 u geçmez.

Mantus’u düz bir zeminde yatırıp parmağınızı ucun altına koyduğunuzda bunu fark edeceksiniz. Ağırlık eklenmediği için diğer çapalardan daha fazla yüzeye, kanat yapısına sahiptir ve bu sayede inanılmaz çekme yüklerine dayanır.

Eski çapalar için bilinenin aksine Mantus’un başarısı ağırlıktan çok geometrisi ve tasarımının üstünlüğüdür. Yukarıdaki hesaplamalar, kanat yapısı ve yüzey alanı göz önünde bulundurularak yapılmıştır.